Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A
83-400
koscierzyna
Towarowa 7
tel./fax. /58/ 721-86-31,
Godziny otwarcia: 
10,00-18,00 od poniedziałku do niedzieli

 

1 listopada 1992 roku zarządzeniem naczelnego dyrektora Północnego Okręgu w Gdańsku został utworzony Skansen PKP Kościerzyna. Skansen "Parowozownia Kościerzyna" był placówką muzealną prowadzoną przez Zakład Taboru w Gdyni. Od 2009 r. wszedł w struktury Muzeum Ziemi Kościerskiej i otrzymał swoją obecną nazwę – Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Największą część ekspozycji stanowią parowozy, które można oglądać nie tylko z zewnątrz, ale również wejść do środka budki maszynisty. Ponadto w muzeum znalazły się też lokomotywy spalinowe i jedna elektryczna oraz kilka wagonów osobowych i towarowych. Goście mają zatem możliwość kontaktu z pojazdami szynowymi poruszającymi się po torach od końca XIX wieku aż do lat osiemdziesiątych wieku XX. Oprócz ekspozycji na wolnym powietrzu i wspomnianej już hali parowozowni zwiedzić można przylegające doń warsztaty z oryginalnym wyposażeniem oraz sale wystawowe, gdzie prezentowane są mniejsze eksponaty kolejowe, elementy starych mechanizmów, uzupełnione zbiorami dokumentów, pamiątek i modeli.

Do najcenniejszych zabytków można zaliczyć dwie unikatowe lokomotywy: największy polski parowóz Pu29-3 oraz spalinowóz SP47-001, a także wagon  kolejki na Gubałówkę z 1938 r., wyprodukowany w ilości dwóch egzemplarzy. Nieprzypadkowa lokalizacja Muzeum w dawnej parowozowni pozwoliła wiernie utrwalić w materii i oddać klimat lat międzywojennych, a także zetknąć się z techniką minionych czasów, do czego też serdecznie zapraszamy.

Bilety:  normalny 8 zł

 ulgowy 6 zł

 grupowy 4 zł

dzieci do lat 7 bezpłatnie

 

Istnieje również możliwość nabycia 1 biletu na 3 Muzea (Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Akordeonu):

 

bilet normalny - 12,00 zł

bilet ulgowy - 10,00 zł

bilet grupowy - 7,00 zł